Podyplomowe Studia Akademia Spółek
Podyplomowe Studia Akademia Spółek mają na celu wzmocnienie kompetencji w zakresie funkcjonowania wszystkich typów spółek handlowych w ujęciu prawno-ekonomicznym oraz nabycie praktycznych umiejętności.
Kompleksowe studia – z dopracowanym, rozbudowanym i sprawdzonym programem zajęć
Renomowana kadra – znani i cenieni wykładowcy będący ekspertami w swoich dziedzinach
Wartość dodana – studia pozwalają wypełnić obowiązek doskonalenia zawodowego adwokatów
Dlaczego warto?
- Studia stanowią rozwiniętą i wzbogaconą formę prowadzonych w latach 2001–2008 Studiów Akademii Europejskiego i Polskiego Prawa Spółek.
- Dzięki swoim niewątpliwym zaletom, w tym w szczególności: bogatemu programowi, dobrze dobranej kadrze i sprawnej organizacji, studia te zyskały bardzo dużą liczbę kandydatów i słuchaczy.
- Absolwenci studiów wzmacniają swoje kompetencje i pozyskują aktualną wiedzę w zakresie funkcjonowania wszystkich typów spółek handlowych w ujęciu prawno-ekonomicznym oraz nabywają praktyczne umiejętności.
- Dzięki temu mogą swobodnie funkcjonować w nowoczesnych przedsiębiorstwach, przyjmujących we współczesnej dobie organizacyjno-prawną formę spółek handlowych (zwłaszcza kapitałowych – korporacji).
- Studia są również platformą wymiany poglądów i doświadczeń, jak również nawiązywania znajomości, które mogą profitować w pracy zawodowej.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Akademia Spółek polecane są w szczególności:
- absolwentom wydziałów prawa i administracji,
- absolwentom wydziałów menedżerskich,
- aplikantom adwokackim i radcowskim.
Program
blok i. Zagadnienia wspólne dla spółek handlowych
- System rejestrowania spółek handlowych
- Warunki podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej
- Powstanie spółki z o.o.
- Powstanie spółki akcyjnej
- Europejskie prawo spółek
- Arbitrażowe rozstrzyganie sporów
- Przepisy karne KSH
- Firma
- Prokura
blok ii. Spółki osobowe (partnerships) – regulacje kodeksu spółek handlowych
- Spółka jawna
- Spółka partnerska
- Spółka komandytowa
- Spółka komandytowo-akcyjna
blok iii. Corporate finance – zagadnienia finansowe w spółkach
- Finanse spółek
- Zagadnienia podatkowe
- Rachunkowość w spółkach
- Metody wyceny spółek handlowych
- Inżynieria finansowa w spółkach
blok iv. Corporate governance
- Organy właścicielskie spółek kapitałowych – zgromadzenie wspólników i WZ
- Rada nadzorcza w spółce z. o.o. i akcyjnej
- Zarząd w spółce z o. o. i akcyjnej
- Prawa i obowiązki wspólników i akcjonariuszy
- Zmiany kapitałowe w spółkach
- Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółkach kapitałowych
- Arbitrażowe rozstrzyganie sporów ze stosunku spółki
blok v. Procesy restrukturyzacyjne w spółkach
- Łączenie spółek
- Przekształcanie spółek
- Podziały spółek
- Postępowanie upadłościowe spółek
- Postępowanie naprawcze w spółkach
- Likwidacja spółek
blok vi. Grupy kapitałowe
- Prawo grup kapitałowych
- Zarządzanie grupą kapitałową
- Zagadnienia podatkowe w grupach kapitałowych
- Rachunkowość w grupach kapitałowych
blok vii. Rynek kapitałowy
- Instytucje rynku kapitałowego
- Instrumenty rynku kapitałowego
- Spółka akcyjna na rynku kapitałowym
- Rynek pierwotny i wtórny
- Wycena instrumentów rynku kapitałowego i ryzyka inwestycyjnego
- Transakcje na rynku kapitałowym
- Nadużycia na rynku kapitałowym i związana z nimi odpowiedzialność
blok viii. Corporate management – zagadania zarządzania spółką
- Metody zarządzania spółką
- Prawne formy zatrudniania kadry menedżerskiej
- Klauzule konkurencyjne
Kierownik studiów
Ukończył jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce (blisko 850–letnie Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – mieście swojego dzieciństwa i młodości). Absolwent (1994 r.) Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (summa cum laude), od 1999 r. adwokat Izby Adwokackiej w Warszawie.
Wykładowcy
Wykładowcami studiów są renomowani pracownicy naukowo-dydaktyczni:
- Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,
- Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Uniwersytetu Jagiellońskiego,
- Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,
- Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- Uniwersytetu Warszawskiego,
- Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
a także wybitni praktycy z kancelarii prawniczych:
- CMS Cameron McKenna,
- Baker & McKenzie
- Głuchowski Siemiątkowski Zwara,
- Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak,
- Adwokata Waldemara Gujskiego,
- Popiołek Adwokaci i Doradcy,
- Raczkowski – Kancelaria Prawa Pracy,
- Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy s.j.,
oraz
- Sądu Najwyższego,
- Sądu Gospodarczego w Toruniu,
- Sądu Gospodarczego w Warszawie,
- Krajowej Izby Biegłych Rewidentów,
- firmy doradczej Navigator Capital,
- firmy audytorskiej HLB M2 Audyt,
- Sądu Arbitrażowego przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan,
- Polskiego Instytutu Dyrektorów,
- Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Profesor prawa na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim; absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu prawa rynku finansowego. Specjalizuje się w kwestiach regulacyjnych, prawie bankowym, prawie ubezpieczeniowym, prawie rynków kapitałowych, prawie administracyjnym, postępowaniach administracyjnych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
Kierownik Katedry Teorii Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej, Przewodnicząca Rady naukowej dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości SGH. Specjalizuje się w problematyce ładu korporacyjnego, społecznej odpowiedzialności biznesu i zarządzania strategicznego. Stypendystka między innymi Deutscher Akademischer Austauschdienst, Polsko–Amerykańskiej Komisji Fulbrighta i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Obecnie prowadzi zajęcia między innymi z Nadzoru korporacyjnego i Zarządzania strategicznego, a także zajęcia z zakresu wybranych zagadnień zarządzania i ładu korporacyjnego na studiach podyplomowych, doktoranckich, MBA oraz w ramach szkoleń dla przedsiębiorstw.
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, pracuje również jako specjalista do spraw orzecznictwa w Izbie Karnej Sądu Najwyższego. Stypendystka University of Cambridge oraz Max–Planck–Institut zur Erforschung von Kriminalität, Sicherheit und Recht we Fryburgu Bryzgowijskim. Jej zainteresowania badawcze dotyczą prawa karnego, w szczególności prawa karnego gospodarczego, praw człowieka oraz europejskiego prawa karnego.
Specjalista w zakresie prawa handlowego i cywilnego. Związany z UMCS w Lublinie. Autor ponad 350 publikacji, w tym 140 opracowań książkowych, ponad 180 artykułów naukowych, recenzji oraz glos. Nagrodzony w konkursach: na najlepszą rozprawę doktorską (konkurs PiP), Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za rozprawę habilitacyjną, Laureat Lubelskiej Nagrody Naukowej – Premium Scientiarum Lublinense 2004 rok (tzw. Lubelski Nobel) za Komentarz do Kodeksu Spółek Handlowych, Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec.
Współautor wielu ustaw m. in. dużej nowelizacji Kodeksu spółek handlowych; sejmowy recenzent Kodeksu spółek handlowych;
Doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta Fundacji im. Alexandra von Humboldta i profesor wizytujący na Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu w 2018 r. W latach 2009–2012 członek zespołu eksperckiego przy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego ds. reformy struktury majątkowej spółki z o.o. Od 2016 r. członek zespołu eksperckiego przy Ministerstwie Rozwoju (obecnie: Przedsiębiorczości i Technologii) ds. opracowania projektu regulacji prostej spółki akcyjnej (PSA).
Międzynarodowy arbiter i mediator gospodarczy. Specjalizuje się w rozwiązywaniu sporów gospodarczych w trybie negocjacji, arbitrażu i mediacji. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie. Arbiter Sądów Arbitrażowych: w Warszawie (KIG, Lewiatan), w Pradze, Wiedniu (VIAC), Nowym Jorku (AAA–ICDR). Mediator gospodarczy: Centrum Mediacji Lewiatan, Centrum Mediacji Gospodarczej PSSP w Warszawie, Międzynarodowe Centrum Mediacji w Warszawie, Instytut Mediacji w Warszawie, Sąd Arbitrażowy w Wiedniu (VIAC), Międzynarodowe Centrum Rozwiązywania Sporów w Nowym Jorku – ICDR/AAA, Sąd Okręgowy w Warszawie.
Dyrektor Nauk Prawnych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Zespołu Badawczego Prawa Gospodarczego i Handlowego. Autor ponad stu publikacji krajowych i zagranicznych z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i handlowego, w szczególności z problematyki prawa spółek, współautor komentarza do kodeksu spółek handlowych, kodeksu cywilnego, ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Profesor nadzwyczajny w Instytucie Finansów w Kolegium Zarządzania i Finansów (w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Instytutu Institut Français de Gestion oraz IESE Business School University of Navarra. Doktoryzował się w 2001 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w roku 2015 uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Gospodarki Cyfrowej WPiA UKSW oraz Prorektor UKSW ds. finansowych. W latach 2010–2020 Dziekan WPiA UKSW. Pomysłodawca i twórca kierunków studiów na UKSW: Człowiek w Cyberprzestrzeni (st. I stopnia) oraz Bezpieczeństwo w Gospodarce Cyfrowej (st. II stopnia).
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, starszy prawnik w kancelarii Squire Patton Boggs Krześniak sp.k., radca prawny z ponad 10-letnim doświadczeniem. Specjalizuje się w szerokorozumianym indywidualnym i zbiorowym prawie pracy, w tym restrukturyzacji zatrudnienia, przejęciach i połączeniach pracodawców, negocjowaniu warunków zatrudnienia kadry managerskiej, przeciwdziałaniu nieporządnym zjawiskom w miejscu pracy, uprawnieniach rodzicielskich.
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowych Studiów Podatkowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Odbywał aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie oraz aplikację radcowską w OIRP w Warszawie. Od 1995 r. wpisany na listę radców prawnych. Pracował między innymi w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie i Ministerstwie Finansów. Od 1995 r. zatrudniony w Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. – aktualnie na stanowisku dyrektora Działu Prawnego.
- prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski – SGH
- prof. dr hab. Janusz Ostaszewski – SGH
- dr hab. Tomasz Cicirko, prof. SGH
- dr hab. Marta Litwińska-Werner, prof. UW
- dr hab. Jerzy Naworski, prof. UMK – sędzia Sądu Gospodarczego w Toruniu
- dr hab. Janusz Raglewski, prof. UJ
- dr hab. Marcin Spyra, prof. UJ
- dr hab. Tomasz Siemiątkowski, prof. SGH.
- dr hab. Michał Wrzesiński, prof. SGH
- dr hab. Mikołaj Pindelski, prof. SGH
- dr hab. Piotr Wiórek, prof. UWr
- dr hab. Filip Grzegorczyk, prof. UE w Krakowie
- dr Łukasz Boberek – SGH
- dr Marcin Mikołajczyk – SGH
- dr Olga Mikołajczyk – SGH
- dr Piotr Karwat – SGH
- dr Ewa Zielińska – UŚ
- biegły rewident Maciej Czapiewski
- mecenas Waldemar Gujski
- mecenas Radosław Potrzeszcz
- mecenas Bartłomiej Raczkowski
- mecenas Zuzanna Rosner-Laskorzyńska
- sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Strzelczyk
- sędzia Sądu Apelacyjnego Tomasz Szczurowski
Rekrutacja
Rekrutacja na 17. edycję studiów została zakończona. Nabór na kolejną, 18. edycję rozpocznie się w kwietniu–maju 2025 r.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Umowa o warunkach odpłatności za studia
zostanie podpisana przy okazji inauguracji studiów.
Po zarejestrowaniu należy:
- załączyć skan odpisu dyplomu,
- wygenerować fakturę proforma i dokonać wpłaty pierwszej raty czesnego (5000 zł), albo całości (8000 zł). W przypadku wpłaty ratalnej termin uiszczenia drugiej raty (3000 zł) mija 14 lutego 2025 r. Jeżeli płatnikiem jest firma proszę wcześniej uzupełnić dane firmy w zakładce „Dane personalne” i zaznaczyć okienko „Faktura na firmę”,
- zaczekać dzień lub dwa na maila potwierdzającego wpływ środków na nasze konto,
- dostarczyć/przesłać dokumenty (dyplom lub odpis dyplomu w oryginale) wraz z podpisanym formularzem rejestracyjnym na poniższy adres:
Marcin Jakubiak
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
ul. Madalińskiego 6/8, pok. 328
02-513 Warszawa
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest zaliczenie przedmiotów objętych programem studiów, a także złożenie i obrona pracy końcowej
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 8000 zł. z możliwością wpłaty w dwóch ratach (5000 zł + 3000 zł).
W ramach opłaty wydawane jest świadectwo ukończenia studiów.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
mgr Marcin Jakubiak
tel.: +48 501 700 047
e-mail: mjakubia@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr hab. adw. Tomasz Siemiątkowski, prof. SGH
e-mail: tsiemi@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Marcin Jakubiak
Biuro Kolegium Zarządzania i Finansów SGH
ul. Madalińskiego 6/8, 02-513 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Zarządzania i Finansów
Instytut Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej
- Zajęcia w uczelni
- Spotkania odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu, w soboty i niedziele.
- Opłata za całość studiów: 8000 zł (możliwe raty).
dr hab. adw. Tomasz Siemiątkowski, prof. SGH
e-mail: tsiemi@sgh.waw.pl
mgr Marcin Jakubiak
tel.: +48 501 700 047
e-mail: mjakubia@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe